Odwiedź Park Ekologiczny w Rytrze

Rytro to niezwykle wyjątkowa i atrakcyjna pod względem turystycznym miejscowość. W jego okolicach utworzono pierwszy w Polsce Park Ekologiczny, który każdego roku odwiedzany jest przez liczne rzesze turystów. Słynie przede wszystkim z niezwykle rzadkich okazów gadów i płazów. Gminny Park Ekologiczny utworzono w 1996 roku. Zajmuje on powierzchnię 0,52 ha. Jego głównym celem jest ochrona wyjątkowych stanowisk fauny i flory, która charakterystyczna jest przede wszystkim dla górskich podmokłych terenów. Bardzo łatwo do niego trafić, gdyż znajduje się on pod koniec drogi publicznej, w pobliżu leśniczówki. Park ma drewniane ogrodzenie i co najważniejsze, wyznaczono ścieżkę dla turystów, na której znajduje się wiele informacyjnych tablic. Dzięki temu zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli pogłębić swoją wiedzę o przyrodzie.

Na terenie parku utworzono kompleks ochronny płazów i gadów w ramach "Projektu ochrony górskich terenów podmokłych". Występuje tu wiele rzadkich gatunków gadów i płazów, których w innych miejscach w Polsce już właściwie nie można spotkać. Żyją tu między innymi: zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty, żmija zygzakowata, padalec zwyczajny, jaszczurka żyworódka, jaszczurka zwinka, kumak górski, ropucha szara, żaba trawna, salamandra plamista, traszka górska, traszka zwyczajna, rzekotka drzewna, traszka grzebieniasta, traszka karpacka i wiele innych niezwykle unikalnych zwierząt. Wszystkie te zwierzęta są prawnie chronione, a jednym z najważniejszych gatunków w tym parku jest właśnie bardzo rzadki gniewosz plamisty, dość agresywny i traszka karpacka, którą określono jako endemiczną. Niektóre z wymienionych wyżej gatunków bardzo łatwo zobaczyć, z kolei obserwacja innych jest już trochę trudniejsza i wymaga cierpliwości. Warto zapoznać się ze specjalnym kalendarium przyrodniczym, w którym znajdują się terminy obserwacji. Oprócz tego dla turystów przygotowano cztery przyrodnicze przystanki oraz obserwacyjny pomost, który umożliwia obserwację zwierząt wodnych.

Warto wybrać się do Parku Ekologicznego wraz z całą rodziną oraz zobaczyć jeszcze wiele innych atrakcji w Rytrze, co umożliwia duża baza noclegowa. Ostatnio turyści coraz częściej wpisują w wyszukiwarkę hasło: "noclegi Rytra" i przyjeżdżają do tej niezwykle urokliwej miejscowości na wakacje. Znajdziemy tu liczne hostele, pensjonaty, kwatery prywatne czy agroturystyki, gdzie możemy zarezerwować miejsca do spania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>