Odkrywamy polskie góry – Kościelisko

Szukając pomysłu na wakacyjny wyjazd najczęściej wybieramy duże miasta, bo wydaje nam się, że tam można dobrze wypocząć. Jeśli szukamy głównie wymyślnych atrakcji, które są oferowane przez duże aglomeracje miejskie, to rzeczywiście jest to dobry pomysł. Jeśli jednak chcemy naprawdę odpocząć od codziennej gonitwy, gwaru wielkich miast, hałasujących samochodów powinniśmy wybrać niewielką, mniej znaną miejscowość. Dobrą propozycją jest przyjazd do Kościeliska.

Jest to duża podhalańska wioska o specyficznym klimacie, położona u stóp Tatr. Nie ma tutaj żadnego problemu ze znalezieniem noclegu, ponieważ oferta jest naprawdę imponująca i każdy znajdzie coś dla siebie, nawet bez wcześniejszej rezerwacji i w pełni sezonu. Sama wioska posiada wiele interesujących zabytków, które warto poznać. Stąd rozchodzą się szlaki na pobliskie szczyty, niektóre tak zaprojektowane, że mogą się po nich poruszać niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich. Jest to raczej rzadkość w polskich górach. Malowniczość tego terenu, krystalicznie czyste powietrze, rwące strumyki i niepowtarzalne formy skalne to coś co na długo pozostaje w pamięci. Gospodarstwa agroturystyczne prześcigają się w wyszukiwaniu atrakcji dla swoich gości. Ogólnie tereny te słynną z wielkiej gościnności i bardzo dobrego jedzenia. Przez cały rok na turystów czeka w Kościelisku przytulny nocleg i szerokie zaplecze gastronomiczne. Kościelisko to bardzo dobre miejsce jako baza wypadowa w dalsze rejony gór. Stąd jest tylko 5 km do Krupówek, do najbardziej znanego deptaka w zimowej stolicy Tatr. Krupówki cały czas tętnią życiem, cały czas jest tam gwarno i kolorowo. Każdy z przyjezdnych spaceruje mini w poszukiwaniu pamiątek z gór. W powietrzu unosi się zapach oscypków, owczych skór i niesamowite zapachy z okolicznych restauracyjek serwujących dania kuchni regionalnej. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest przejażdżka dorożką lub zdjęcie z misiem. Najbardziej popularnym szczytem jest Giewont. Jest nieustannie oblegany przez turystów, a widok z jego szczytu zapiera dech w piersiach. Od Kościeliska do Giewontu jest tylko 5 km. Zupełnie nowa atrakcją Zakopanego jest dom postawiony do góry nogami. Został stworzony w 2010 roku i od tej pory stanowi niekwestionowaną ciekawostkę w mieście. Wybierając Kościelisko jako miejsce noclegowe mamy niewyczerpane możliwości zwiedzania i poznawania okolicy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>