Miasto z jedyną w swoim rodzaju atrakcją – Trzęsacz

Trzęsacz to miejscowość w gminie Rewal, w województwie zachodniopomorskim na Wybrzeżu Trzebiatowskim (info – www). Jej historia sięga bardzo daleko, ponieważ pierwsze wzmianki o tutejszej osadzie pochodzą już z 1331 roku. Miejscowość w średniowieczu była przede wszystkim osadą rolniczą. Później mieszkańcy zaczęli się zajmować również rybołówstwem. Bardzo duże znaczenie dla rozwoju wsi miało przeprowadzenie przez nią zachodniej linii Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która łączyła Gryfice z Niechorzem. Wsią turystyczną Trzęsacz stał się zaś dopiero w XX wieku. To wtedy powstała większa część tutejszej bazy noclegowej. Obecnie liczne pensjonaty oraz prywatne kwatery oferują przyjezdnym kwatery nad morzem (noclegi Trzęsacz – www). Trzęsacz posiada oczywiście także dostęp do Bałtyku oraz stosunkowo duże (obejmujące 200 m linii brzegowej) kąpielisko.

Tutaj też znajdziemy jedyną w swoim rodzaju atrakcję, którą są ruiny gotyckiego kościoła na skarpie. Powstał on na przełomie XIV i XV wieku. Pierwotnie należał do katolików, jednak po reformacji został przekształcony w kościół ewangelicki. Wybudowano go pośrodku wsi, około 2 kilometry od morza, jednak procesy abrazyjne sprawiły, że morze coraz bardziej się zbliżało do murów budowli, aż w końcu realnie im zagroziło. W 1874 roku odbyło się tu ostatnie nabożeństwo. Wyposażenie kościoła przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim. Część zabytkowego tryptyku możemy obecnie podziwiać w kościele w Rewalu. W 1901 roku pierwsza część kościoła się zawaliła. Do dziś pozostała jedynie południowa ściana. W latach 2001-2002 przeprowadzono prace, których celem było zabezpieczenie ruin przed sztormami morskimi – ponieważ jest to jedyny taki zabytek w skali całej Europy.

W miejscowości znajduje się także drugi, nieco nowszy, ale również zabytkowy kościół Miłosierdzia Bożego. W trakcie II wojny oraz po jej zakończeniu został on bardzo poważnie zniszczony. Remont został przeprowadzony dopiero po kilkudziesięciu latach, w 2003 roku. Przywieziono wtedy także dawne wyposażenie kościoła z powrotem.

Jeśli chodzi o ciekawe historyczne miejsca w Trzęsaczu, warto również zwrócić uwagę na tutejszy kompleks pałacowo-folwarczny, który znajduje się w głębi lądu. Istnieje przy nim również stadnina koni. Powstał on na przełomie XVIII i XIX wieku. Powinniśmy także koniecznie wybrać się na platformę widokową przy plaży. Posiada ona taras widokowy na wysokości 20 metrów, z którego możemy podziwiać morze, plażę oraz ruiny kościoła na skarpie.


2 thoughts on “Miasto z jedyną w swoim rodzaju atrakcją – Trzęsacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>