Magiczna aura kreatywności w Gorlicach

Szukacie nowych wrażeń, znudziły Wam się morza, jeziora, lasy, wysokie góry, myślicie, że wakacje w nieco innych klimatach to wszystko, czego potrzebujecie, żeby pobudzić swoją kreatywność? W takim razie powinniście poważnie pomyśleć o Gorlicach!

Dlaczego Gorlice są takie wyjątkowe? To miasto, które nie jest jak inne. Już od swojego zarania, a jego początek upatrywany jest w dwóch odległych od siebie o kilkadziesiąt lat datach – roku 1355 i 1417 – sprawiają niesamowite wrażenie. Położone w Beskidzie Niskim, którego część zwana jest również Beskidem Gorlickim, nie pozwoli napawać się widokiem, jaki towarzyszyć mógłby z naprawdę wysokich gór – najwyższym szczytem Gorlic jest tutaj Musiałówka – i trudno mówić o niej, jak o szczycie do zdobycia, bo jej wysokość to tylko 379 metry nad poziomem morza. Imponujące? Zależy dla kogo! Choć niesamowitych panoram tutaj nie uświadczymy, nie możemy zaprzeczyć, że miasto to posiada swój klimat i charakter.

W XIX wieku mieszkał, żył, pracował, a w końcu i umarł znany niejednemu z branży przemysłowej Ignacy Łukasiewicz. Człowiek ten dzięki swojej niesamowitej pracy i wielu godzinach spędzanych w laboratoriach dokonał przełomowych odkryć i stał się prekursorem przemysłu naftowego. Gorlice miały te szczęście, że on tutaj żył, dzięki czemu na tym skorzystało całe miasto.

Dzisiaj mieszka tu niecałe trzydzieści tysięcy ludzi. Niezależnie jednak od ich liczby i czy nafta wciąż jest tak popularna jak kiedyś, baza noclegowa [do sprawdzenia –  Gorlice na stronie Meteora] jest tutaj dobrze rozwinięta i zaprasza turystów do zagoszczenia i zakwaterowania na kilkudniowy pobyt. Jeżeli szukacie czegoś interesującego, innego – to znaleźliście! Noclegi gorlickie znane są z gościnności i uprzejmości gospodarzy, a ruch turystyczny jest umiarkowany. Trudno powiedzieć, żeby Gorlice były tak popularne jak kurorty morskie na Mazurach czy zakopiańskie, a jednak mieszkańcy na brak turystów nie narzekają, zawsze chętnie ich pod dach swój przyjmują.

Jeżeli szukacie inspiracji, chcecie pobudzić swoją kreatywność, szukacie natchnienia – powinniście wybrać się do Gorlic. W miejscu, w którym żył tak słynny ojciec polskiego przemysłu naftowego możecie śmiało oczekiwać, że same najlepsze pomysły mogą wpaść do głowy. Pisarze, twórcy, naukowcy, programiści, osoby zajmujące się dowolnym innym zajęciem, które wymaga kreatywności zdecydowanie powinny wypróbować tutejsze powietrze. W końcu, kto wie, może ta aura posiada w sobie coś magicznego?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>