Jezioro Wigry i okolice – Suwalszczyzna

Wigry to przepiękne jezioro na Suwalszczyźnie, które ma bardzo urozmaicony kształt misy oraz dno. Jego powierzchnia to ponad dwa tysiące hektarów, a długość linii brzegowej wynosi ponad 70 kilometrów. Na Półwyspie Klasztornym leży bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym wieś o nazwie Wigry. Jej najważniejszym zabytkiem jest zespół klasztorny Kamedułów. W drugiej połowie XVII wieku kameduli otrzymali ten półwysep od króla Jana Kazimierza i wybudowali na nim drewniany kościół. Niestety, budowla spłonęła, a wtedy zakonnicy postanowili wybudować ogromny murowany klasztor. W XVIII wieku wzniesiono także barokowy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Cały zespół klasztorny znajduje się na dwóch tarasach, a obecnie w klasztorze można spędzić noc, gdyż znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy. Ta wspaniała baza noclegowa na Suwalszczyźnie stała się miejscem odpoczynku podczas pielgrzymki dla Jana Pawła II.

Na tych terenach w 1989 roku powstał Wigierski Park Narodowy, którego powierzchnia wynosi ponad 15 tysięcy hektarów. Obejmuje on ukształtowany podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego krajobraz. Można podziwiać tu moreny denny, morenę czołową, a także równiny w części południowej. Największa rzeka to Czarna Hańcza. Na terenie parku znajduje się także bardzo wiele jezior i innych zbiorników wodnych, z których największe jest oczywiście jezioro Wigry, które charakteryzuje się licznymi wyspami i krętą linią brzegową. W jeziorze zamieszkują trocie jeziorne, sielawy i sieje. Oprócz akwenów godne uwagi są przepiękne lasy, przede wszystkim sosnowo-świerkowe. Jest tu także wiele torfowisk z borami bagiennymi. 70 gatunków roślin naczyniowych objęto ścisłą ochroną, zaś wszystkich gatunków tych roślin jest tysiąc. Flora to przede wszystkim glony, rośliny wodne, paprocie, widłaki, ale i kwiaty, np. storczyki oraz różne rzadkie gatunki, m. in. rosiczki, gnidosz królewski, skalnica torfowiskowa, brzoza niska. Można tu spotkać prawie pięćdziesiąt gatunków ssaków, przede wszystkim wilki, lisy, borsuki, gronostaje, norki amerykańskie. Oprócz tego w wodach żyją piżmaki. Najpopularniejszym zwierzęciem w parku jest bóbr, który znajduje się zresztą na jego godle. Występuje tu też wiele ptaków, głównie kaczki krzyżówki, łabędzie nieme, żurawie, kormorany, jastrzębie, krogulce, dzięcioły. Wędrówka po Wigierskim Parku Narodowym to nie tylko relaks, ale i niezwykle interesująca lekcja przyrody.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>