Historia kłodą się toczy, czyli wizyta w Kłodzku

W każdej historii, która jest magnetyczna, wciągająca i zawierająca ziarno prawdy jest coś, co przyciągnie każdego – nawet osoby, które nie podejrzewałyby się o pociąg do historii. Jednak kiedy wkracza się na teren Kłodzka, nie ma zmiłuj. Trzeba wtedy zmierzyć się z prawdą i spojrzeć historii w twarz.

Dolnośląskie Kłodzko niewątpliwie cieszy się dobrze rozwiniętą turystyką – noclegi oferowane w Kłodzku oraz okolicy są najlepszej jakości. Nikt nie wyjedzie stąd rozczarowany. Najszczęśliwsi powinni być tutaj znawcy historii. Zaczynając od prehistorycznej Fortecznej Góry stojącej niedaleko od rynku – na pozór zwykłe wzniesienie, a jednak…

Jest to wyróżniająca się górka, która wybija się ponad budowle miasta. Jest charakterystyczna dla tego miasta, a smaczku dodają budowle forteczne, wzniesione lata temu. Nie dość, że łatwo tam trafić (w innych miastach zazwyczaj to kościół jest ponad inne budynki to i o jedzenie martwić się nie trzeba, ponieważ mieszkańcy dobrze wykorzystali sławę Góry i otworzyli restaurację, która jest odwiedzana często przez głodnych wędrowców.

Oczywiście znajdzie się coś dla tradycjonalistów. Późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny stojący na starym mieście. Jest to bogato zrobiony kościół ze zmodernizowaną kaplicą żałobną i pomnikiem arcybiskupa Arnoszta – a właściwie Arnoszta z Pardubic. Według podań urodził się w Kłodzku. Zapisał się w historii jaki dyplomata i mądry człowiek. Miał swój wkład w powstanie Uniwersytetu Karola w Pradze. Jest uważany za patrona Pardubic, w których to dzięki niemu powstał kościół.

Pomniejsze zabytki, które jednak warto zobaczyć to między innymi most na Młynówce (w stylu gotyckim), ratusz (z którego w samo południe słychać hymn Kłodzka), a będąc na starówce nie można przejść obojętnie nie spojrzawszy na stare kamienice pochodzące zarówno z renesansu jak i baroku.

Dla ludzi z duszą historyków znajdzie się idealna baza noclegowa. Perfekcyjnym rozwiązaniem może być hotel na starówce w starym budynku. Nocleg w nim może przypominać stare czasy. Jednak nic nie dorówna nocy spędzonej w Pensjonacie Pałac Żelazno – historia sama w sobie. Jednym słowem duch historii w tym mieście podąża za każdym kto wejdzie na teren miasta. I to się chwali.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>