Dwa kąpieliska i zabytki w miejscowości Rowy

Rowy są znaną nadmorską miejscowością wypoczynkową, która leży pomiędzy Łebą a Ustką na Wybrzeżu Słowińskim. Co roku miejscowość przyciąga turystów nocujących w licznych pensjonatach, ośrodkach wczasowych i prywatnych kwaterach, które przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Rowy od czasów Mieszka I aż do XIII wieku należały do terenów Polski. Podlegały także biskupstwu w Koszalinie, które założył w 1000 roku Bolesław Chrobry. Pierwsze wzmianki o miejscowości znajdziemy w źródłach z 1282 roku. Obszar ten był już zamieszkany w czasach prehistorycznych, czego dowodzą znaleziska archeologiczne.

W XIV wieku wybudowano tu pierwszy kościół, w którym aż do 1799 roku wygłaszano kazania w języku słowiańskim. Obecna nazwa miejscowości została urzędowo ustalona w 1947 roku. Przez wiele lat Rowy były przede wszystkim wioską rybacką, a z czasem przekształciły się w miejscowość letniskową. Znajdziemy tutaj także kilka interesujących miejsc, które warto zwiedzić.

Jednym z nich jest neoromański kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła. Wybudowano go w latach 1844-1849 z kamienia granitowego. W chwili obecnej budowla znajduje się w rejestrze konserwatorskim. W miejscowości możemy zobaczyć również dawne wzgórze cmentarne. Chowano na nim nie tylko mieszkańców osady, ale także poległych marynarzy z rozbitych statków w okolicy Dębiny i Rowów. Wśród nich byli Szwedzi, Holendrzy, Francuzi, a nawet Arabowie. Według kroniki kościelnej, w latach 1796-1936 w okolicy rozbiło się co najmniej 25 statków. Wzgórze od lat 50. XX wieku nie pełni już funkcji cmentarza – stało się tak w wyniku zmian, które nastąpiły po zakończeniu II wojny światowej.

Kolejnym ciekawym miejscem we wsi są znajdujące się w jej wschodniej części, niedaleko jeziora Gardno pozostałości dawnego gródka – rezydencji w stylu motte czyli wieży otoczonej wałem i fosą. Warto także zwrócić uwagę na tutejsze piękne krajobrazy. Na zachód od osady zobaczymy wspaniałe wybrzeże klifowe. Na wschód zaś – ruchome wydmy należące do Słowińskiego Parku Narodowego, który znajduje się również na wschód od miejscowości. Zachodnia część Rowów objęta została obszarem chronionego krajobrazu „Pas Pobrzeża na Wschód od Ustki”. W wiosce znajdują się dwa kąpieliska morskie: Rowy Wschód i Rowy Zachód. Większe jest zachodnie kąpielisko – obejmuje 400 metrów linii brzegowej i posiada aż cztery zejścia na plażę.


2 thoughts on “Dwa kąpieliska i zabytki w miejscowości Rowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>