Czas na Bałtyk: Chłopy

Chłopy to istne nadmorskie uroczysko, położone w województwie zachodniopomorskim w powiecie koszalińskim oraz w najpopularniejszej podczas nadbałtyckich wakacji Gminie Mielno. Wioska ma charakter wczasowo-wypoczynkowy, mocno kameralny: noclegi tu są bardzo lubiane przez duże rodziny, amatorów ciszy i spokoju, osoby starsze i singli. Atutem pobytu jest cena: lokalna baza noclegowa [informacje na: ] jest korzystna pod względem ekonomicznym, dzięki czemu wakacje można tutaj spędzić w sposób dość oszczędny.

Jeszcze w XIII wieku znajdowała się tutaj słowiańska osada o nazwie Borowo. Nazwa najprawdopodobniej wywodziła się od borów, które obficie porastały okolicę. W języku kaszubskim nadal funkcjonuje nazwa Borowô. Trudno jest powiedzieć co pozostało po dawnej osadzie: z pewnością wykopaliska archeologiczne nie dotarły do wszystkich pozostałości z tego okresu, a ziemia nadal skrywa niewyobrażalne skarby, chociażby takie jak biżuteria z bursztynem czy monety rzymskie z czasów końca boomu na Bursztynowy Szlak [informacje na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_bursztynowy]. Można to wytłumaczyć tym, że pod koniec królowania bursztynu w Imperium Romanum rzymskie karawany zapędzały się w niezbadane dotąd rejony wybrzeża, poszukując nowych możliwości handlowych: dla kupców była to szansa nie tylko na zdobycie bursztynu, co pozbycie się towarów, które przestały być chodliwe w Rzymie.

Zabytkowa osada rybacka Chłopy jest wpisana do rejestru zabytków w całości z uwagi na układ urbanistyczny z XIX wieku z przewagą chałup rybackich zdobionych bogato malunkami. Wpis ten wyróżnia Chłopy na tle sąsiadujących wsi czy miejscowości. Ponadto zachowała się urocza architektura z początku XX wieku, był to początek mody na kurowanie się nad Bałtykiem. Szkoda, że wieś nie wykorzystuje potencjału, jaki tkwi pod ziemią: chodzi tutaj o podziemne złoża solankowe, odkryte podczas poszukiwania ropy naftowej. Ponoć jedynie jeden stopień temperatury dzieli te złoża od zakwalifikowania ich do wód termalnych: powstanie term w tej wsi byłoby wydarzeniem, mającym ogromny wpływ na rozwój wsi.

Plaża w Chłopach ma wyznaczone niewielkie kąpielisko morskie. Lasy sosnowe rosnące przy plaży wytwarzają mikroklimat, który leczy i relaksuje ludzi. Okolica sprzyja licznym spacerom, wyprawom na rowerach lub zaprasza do zwiedzania okolicznych osad. Czas spędzony w Chłopach zawsze korzystnie jest oceniany przez wczasowiczów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>