Czar nadmorskich miejscowości: Łazy

Łazy to wyjątkowa wieś nadmorska, którą szczególnie upodobali sobie turyści, nie tylko polscy. Rzeczywiście w Łazach nikt się nie nudzi, tym bardziej, że leżą one bardzo blisko różnych innych wspaniałych kurortów nad Morzem Bałtyckim. Które z nich warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

Jednym z najpopularniejszych miast nad Bałtykiem jest Darłowo, które słynie z wielu okazałych zabytków. Mowa tu między innymi o zamku książąt pomorskich, który leży nad Wieprzą. Wzniesiono go na planie kwadratu, którego bok wynosi ponad 30 metrów. Obecnie znajduje się tam muzeum regionalne, w którym podziwiać można zbiory etnograficzne, sztukę sakralną, orientalną, rzemiosło artystyczne i malarstwo. Warto także wejść na zamkową wieżę, z której rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Ciekawostką jest to, że zamkowy młyn pełni dziś rolę elektrowni.

Urokliwą dzielnicą Darłowa jest Darłówko, słynące z przepięknych willi i portu. Charakteryzuje się przede wszystkim niską zabudową, popularną w latach przedwojennych. Ogromne wrażenie na turystach robi majestatyczna latarnia morska, której światło można dostrzec z odległości nawet 15 mil morskich, a więc prawie 30 km. Intrygująca jest także rozsuwana kładka dla pieszych, której mechanizm jest bardzo specyficzny. Dawniej funkcjonował tu zwodzony most.

Blisko Darłowa leży Cisowo, które słynie z przepięknego czternastowiecznego kościoła. Znajdują się w nim okazałe renesansowe ławy, a w ołtarzu głównym zobaczyć można barokowe figury ewangelistów. Zdobią one także ambonę. Tuż obok kościoła stoją dziewiętnastowieczne szachulcowe budynki, z czego najciekawsze są te bramne. W Cisowie mieści się także jeden z największych w kraju kompleks elektrowni wiatrowych.

Warto także odwiedzić Barzowice, które słyną ze średniowiecznego kościoła św. Franciszka. Intrygująca jest przede wszystkim wieża, zwieńczona kurkiem, a nie krzyżem. Poza tym to właśnie w pobliżu Barzowic wznosi się Barzowicka Góra, która jest idealna właśnie na potrzeby elektrowni wiatrowych.

Atrakcji w pobliżu Łazów nie brakuje, a więc warto udać się tam w następne wakacje. W Łazach funkcjonuje dobry wachlarz ofert noclegowych (online) i jest to wieś naprawdę bardzo przyjazna dla turystów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: 'noclegi Łazy', a na pewno wyświetli nam się wiele interesujących ofert.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>