Bystrzyca Kłodzka na przełomie wieków

Historia Bystrzycy Kłodzkiej sięga niezwykle odległych czasów XI wieku. Wówczas teren dzisiejszej Bystrzycy Kłodzkiej był czeską osadą. Od wieku XIII stał się jednak miejscowością, w której zamieszkiwali niemieccy koloniści. Sama Bystrzyca Kłodzka swoją genezę czerpie z wieku XIV, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki na jej temat. Wiek XV był dla Bystrzycy Kłodzkiej prawdziwym egzaminem z wytrwałości, bowiem to właśnie wówczas miasto zostało spalone przez husytów. Spłonęło niemal bez reszty, nie pozostawiając po sobie prawie nic. Na szczęście nie brakło jednak motywacji i zapału, by miasto odbudować. Po odbudowie, Bystrzyca Kłodzka stała się miastem rozwijającym się. Zainstalowano w nim sieć wodociągów, a od wieku XVI miasto stało się znanym i niezwykle popularnym ośrodkiem polskiego sukiennictwa. Również lata wojny trzydziestoletniej nie były dla miasta czasem łatwym. Miasto było na przemian niszczone i odbudowywane. Dzisiejszą nazwę zyskało w roku 1945, kiedy Bystrzyca Kłodzka została na stałe przyłączona do Polski. Ludność niemiecka, która zajmowała teren miasta została przesiedlona do Niemiec, a miasto wreszcie zyskało spokój.

Tym, co pozostało po początkach miasta jest dzisiaj unikalny układ urbanistyczny, miasto bowiem zbudowane jest na planie owalu. Rynek natomiast, stanowiący centralną część miasta, powstał na planie trapezu, a otaczają go rzędy kamienic, dodających miastu niezwykłego uroku. Pamiątką po niespokojnych latach pozostał symbol miasta, którym jest srebrny lew, ubrany w złotą koronę, ze złotymi, złowrogimi szponami. Turyści, przebywający w mieście, chętnie odwiedzają niezwykle charakterystyczne muzeum, jakim jest Muzeum Filumenistyczne. Nie ma drugiego takiego obiektu w całym kraju, toteż warto przyjść tu, by obejrzeć eksponaty związane z ogniem czy zapalniczkami. Wystawy spodobają się każdemu, bez względu na wiek i zainteresowania.

Nie trzeba tutaj martwić się o noclegi [klik → meteor]. Bystrzyca Kłodzka przewidziała spore zainteresowanie miastem i sprawiła, że baza noclegowa jest w stanie zaspokoić potrzeby zakwaterowania przyjeżdżających tutaj turystów. Warto dodać, że od roku 2008 za patrona miasta uważa się św. Floriana, któremu poświęcona jest nawet kaplica, wzniesiona w mieście w wieku XVIII. Mnogość atrakcji Bystrzycy Kłodzkiej [klik  → wikipedia] sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie, na pewno nikt nie będzie się tutaj nudził.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>